Wycieczka krajoznawcza IPA i SEiRP Gorlice na Słowację

Wycieczka krajoznawcza IPA i SEiRP Gorlice na Słowację

   W dniu 22 maja 2025 roku członkowie Regionu IPA Gorlice wraz z członkami Zarządu Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Gorlicach zorganizowali wycieczkę na Słowację do Lewoczy i Dobszyńskiej Jaskini Lodowej, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  
   Wyjazd z Gorlic nastąpił o godz. 7.00 i po drodze dołączyła do nas przewodnik Barbara Słysz, która od Tylicza barwnie opowiadała o mijanych miejscowościach, krajobrazach, mieszkańcach oraz regionie nad Dunajcem, aż do Lewoczy, gdzie dotarliśmy po 3 godzinach jazdy.  
   Do miasta Lewocza wjechaliśmy przez Koszycką Bramę będącą częścią murów obronnych z przełomu XIII i XIV w. Tuż za Bramą Koszycką po lewej stronie znajduje się gotycki kościół św. Ducha i nowy klasztor minorytów (franciszkanów) z klasztorem z XIV w. Lewocza, to miasto szczycące się bogatą historią z malowniczym rynkiem, który otacza 60 renesansowych kamienic mieszczańskich oraz znajdują się tam liczne zabytki z Bazyliką św. Jakuba na czele, ratuszem, stalową „klatką hańby” służącą w przeszłości do publicznego piętnowania winnych przekroczeń prawa oraz wiele innych perełek architektonicznych.  
   Na zakończenie zwiedzania Lewoczy zebraliśmy się przed budynkiem Urzędu Miejskiego na wspólną fotografię, a następnie pojechaliśmy do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej znajdującej się na terenie Parku Narodowego Słowacki Raj.
Dobszyńska  Jaskinia Lodowa znajduje się na terenie płaskowyżu Słowacki Raj. W jaskini utrzymuje się temperatura powietrza w granicach –3,8 do +0,5 °C, znajdują się w niej piękne formy stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów oraz różne korytarze, sale i wydrążone tunele w lodzie. Zwiedzający poruszają się po stalowych platformach i schodach pośród wielkich mas lodowych.  
   Po zwiedzeniu jaskini udaliśmy się do Popradu, gdzie krótko przewodniczka poprowadziła nas przez część miasta i mieliśmy godzinę wolnego czasu, po którym udaliśmy się w drogę powrotną do Gorlic. 

Tekst i foto: Mirosław Janik