Wycieczka do Sandomierza Regionu IPA Gorlice i Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Gorlicach.

Wycieczka do Sandomierza Regionu IPA Gorlice i Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Gorlicach.

    W dniu 22 czerwca 2023 roku członkowie Regionu IPA Gorlice wspólnie z członkami Zarządu Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych zorganizowali wycieczkę krajoznawczą do Sandomierza według projektu pt. „Śladami Ojca Mateusza”.
    Zwiedzanie miasta z przewodnikiem zaczęliśmy od Rynku Starego Miasta. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii powstania miasta i o miejscach, w których były kręcone sceny do filmu „Ojciec Mateusz”. Miejsc tych w Sandomierzu było niewiele, mogliśmy zatem zobaczyć ulicę, którą przejeżdżał serialowy Ojciec Mateusz na rowerze i radiowóz, który podjeżdżał pod drzwi serialowego komisariatu.
W dalszej części wycieczki w piwnicach jednej z gotyckich kamienic zwiedziliśmy Zbrojownię Rycerstwa Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, w której zgromadzono miedzy innymi kolekcję broni białej (miecze, topory, rapiery, włócznie, piki, halabardy, hakownice, muszkiety oraz tarcze, hełmy i armaty z XV i XVII wieku. W kolejnym pomieszczeniu, którą okazała się sala tortur, znajdowały się: dyby, pręgierz, maski hańbiące i klatka hańby. W zbrojowni przewodzi niesamowity pasjonat Łukasz ubrany w strój rycerski, który barwnie opowiada i przedstawia ubiory i zbroje ówczesnych rycerzy.
Każdy miał możliwość ubrać się w dowolny strój, wziąć do ręki wybraną broń oraz tarczę i pozować do zdjęcia.
Nawiązując do filmu „Ojciec Mateusz”, to w kamienicy przy ul. Rynek 5 znajduje się oryginalna scenografia, jak w serialu tj. wiernie odwzorowane wnętrze serialowej plebani, gabinet biskupa, komisariat, a nawet cela areszyu z zatrzymanym leżącym na pryczy. W pomieszczeniach znajdują się figury woskowe bohaterów serialu: Ojca Mateusza Żmigrodzkiego, jego gospodyni Natalii Borowik, Pluskwy, podinsp. Oresta Możejko, asp. Mieczysława Nocula oraz sierż. Przemysława Gibalskiego. Każdy kto chciał mógł zrobić sobie zdjęcie z figurą woskową przedstawiające wyżej wymienione postacie.
    Kolejnym miejscem zwiedzania była Brama Opatowska zbudowana w XIV wieku, jako część murów obronnych miasta z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, która jako jedna z czterech pozostała w obecnym stanie z fragmentem murów obronnych miasta.
W czasie spaceru po mieście Pani przewodnik wskazywała i omawiała różne zabytki: Bazylikę Katedralną pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Zamek Królewski, zabytkowe kamienice takie jak: Dom Długosza, Kamienica Oleśnickich, gotycko-renesansowy ratusz, synagoga z XVIII wieku, w której obecnie znajduje się archiwum państwowe.
    Ostatnim punktem naszej wycieczki było zejście do piwnicy pod biurem PTTK w Sandomierzu, gdzie każdy uczestnik mógł sobie wybić własnoręcznie pamiątkową monetę.

Tekst: Aleksander Szymański
Foto: Mirosław Janik